اگر از علاقه مندان به CAD هستید حتما" نام SolidWorks را شنیده اید،. سالیدورکس که به عنوان محصول شاخص Dassault Systèmes  شناخته می شود، در واقع شرکت جداگانه­ای جدا از داسو بود. سالیدورکس توسط SolidWorks Corporation ایجاد شد که از سال 1993 روی آن کار می کرد، و سرانجام به عنوان اولین مدل ساز سه بعدی مهم برای ویندوز در سال 1995 منتشر شد. در نهایت این یک نقطه عطف بزرگ در تکامل CAD بود. و ذهن های پشت آن، تیمی از مهندسان به رهبری جان هیرشتیک بود که بعداً به تأسیس نرم افزار CAD مبتنی بر ابر Onshape ادامه داد . 

تنها پس از 2 سال، سهام SolidWorks  توسط Dassault Systèmes به مبلغ 310 میلیون دلار خریداری شد. نیازی به گفتن نیست که این یک حرکت هوشمندانه در پایان داسو بود. در حالی که آنها قبلاً نرم افزار تخصصی CATIA  را در آستین خود داشتند،  SolidWorks آغاز تسلط داسو در صنعت CAD بود. تخمین زده می شود که تا سال 2013، بیش از 2 میلیون مهندس و طراح از SolidWorks استفاده می کردند. و فقط در سالهای اخیر افزایش یافته است. 

در حالی که SolidWorks صرفاً به عنوان یک نرم افزار مدل سازی جامد شروع به کار کرد، از آن زمان به یک برنامه کامل CAD و CAE تبدیل شده است. داسو با توجه به نیازهای مهندسان و طراحان، قابلیت های شبیه سازی را در سال 2001 به کار گرفت. این قابلیت ها بعداً برای شامل جنبه­هایی مانند تحلیل المان محدود توسعه یافتند. در گذشته، SolidWorks 2018 و 2019 با یکپارچه سازی ابزارهای  CAM ، توانایی استفاده از دستگاه های صفحه نمایش لمسی در فرآیند طراحی و ادغام برنامه های AR/VR برای کاوش مجازی مدل ها را به ارمغان آورد.

و اکنون، SolidWorks 2023، آخرین نسخه اتوماسیون را اضافه کرده است، که کاربران را قادر می سازد تا نقشه های دقیق تری تولید کنند (نقشه هایی که طرح ها را با دقت بیشتری شرح می دهند)، ساخت و اصلاح سازه های پیچیده، و طرح های شیت متال. سایر پیشرفت‌ها شامل مدیریت مونتاژ، خودکار بیشتر، جریان‌های کاری مونتاژ سریع‌تر، بهبود مدل‌سازی چند بدنه و استفاده گسترده از سیستم‌های مختصات و موارد دیگر است.  

کاری که SolidWorks انجام می دهد

همانطور که از نام آن پیداست، SolidWorks یک برنامه مدل سازی جامد است. SolidWorks با استفاده از یک رویکرد مبتنی بر ویژگی های پارامتریک، کاربران را قادر می سازد تا مدل ها، قطعات و مجموعه ها را ایجاد کنند. مدل‌های موجود در نرم‌افزار معمولاً قبل از اینکه قطعات با استفاده از ابزارهای مختلف SolidWorks به صورت سه بعدی اکسترود شوند، به‌عنوان یک طرح دو بعدی شروع می‌شوند.

 

مهم نیست که مجموعه ها چقدر بزرگ باشند - SolidWorks می تواند به راحتی با آنها کار کند. در واقع، جدیدترین به‌روزرسانی‌ها در سالیدورکس 2023 به لطف ابزارهای مدیریت مونتاژ خودکار، اکنون کاربران را قادر می‌سازد تا با مجموعه‌های بزرگ‌تر کار کنند. همچنین کاربران را قادر می سازد تا مجموعه های بزرگ را بسیار سریعتر از قبل ذخیره کنند. بیایید این را برای شما در نظر بگیریم: این مجموعه های بزرگ می توانند از میلیون ها جزء تشکیل شده باشند! با ویژگی‌های قدرتمند مدل‌سازی نرم‌افزار، کاربران می‌توانند زمان توسعه محصول را کوتاه کنند، فرآیندهای پایین‌دستی را تسریع بخشند، از یکپارچگی طراحی همه اجزا اطمینان حاصل کنند و در نتیجه کیفیت را در سراسر پلان بهبود بخشند و بهره‌وری را بهبود بخشند.

 

البته، مهم نیست که چقدر قابلیت های مدل سازی عالی باشد، یک بسته CAD واقعی توسط ابزارهای شبیه سازی آن تعیین می شود. با در نظر گرفتن این موضوع، SolidWorks طیف گسترده ای از ابزارهای شبیه سازی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا کاربران را قادر سازد تا شرایط دنیای واقعی را در مدل ها و محصولات خود ایجاد کنند. ابزارهای نمونه شامل بهینه‌سازی توپولوژی برای ارائه محدودیت‌های تنش و فرکانس در هنگام بهینه‌سازی قطعات، توانایی آزمایش خطی استاتیک، حرکت مبتنی بر زمان و خستگی چرخه بالا، و ویژگی‌هایی برای ارزیابی استقامت در شرایط استاتیکی، حرارتی و کمانشی است. با SolidWorks Sustainability، کاربران حتی می توانند اثرات زیست محیطی طرح ها، از جمله اثرات مواد، مونتاژ و دفع را اندازه گیری کنند.

 

و این تمام کاری نیست که SolidWorks می تواند انجام دهد! جدیدترین به‌روزرسانی‌های SolidWorks قابلیت‌هایی را معرفی کرده‌اند که کاربران را قادر می‌سازد تا رنگ‌های سفارشی را از هر وب‌سایت یا رابطی انتخاب کنند، بررسی‌های بزرگ طراحی انجام دهند، مجموعه‌ها را تجسم و اعتبارسنجی کنند. این نرم‌افزار همچنین دارای ابزار بافت سه بعدی بهبودیافته، زمان‌های باز بهتر برای مجموعه‌های بزرگ (مثلاً می‌تواند مجموعه‌های بزرگی را که شامل بیش از ۲۰۰۰ قسمت هستند در کمتر از ۲۵ ثانیه باز کند) و تجربه کاربری بهتری دارد. ( برای اطلاعات بیشتر در مورد پیشرفت های انجام شده بین سال های 2019 و 2023 می توانید این ویدیو را تماشا کنید.)

 

SolidWorks همچنین آینده CAD را پذیرفت و به کاربران این امکان را می‌دهد که مستقیماً به برنامه‌های AR/VR صادر کنند تا با مدل‌های CAD کاملاً فراگیر و محیط مجازی تعامل داشته باشند. این قابلیت مبتنی بر این واقعیت است که این نرم‌افزار از همکاری با eDrawings، یک ابزار ارتباطی طراحی دوبعدی و سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند که مجموعه‌ای از ابزارهای مشترک، از جمله بررسی‌های طراحی AR و VR را ارائه می‌دهد. ابزارهای دیگر عبارتند از راه حل های مدیریت داده های محصول - بهبود روش مدیریت و همکاری تیم ها در توسعه محصول - و قابلیت های تجسم نوآورانه.